• Sportul tău, povestea ta!

Viitorul sună bine pentru boxul românesc. Zece medalii la Europenele de cadeţi

România a încheiat cu un bilanţ excelent Campionatele Europene de box pentru cadeţi de la Sofia, rezervate pugiliştilor născuţi în 2004 şi 2005.

Sportivii noştri au cucerit două medalii de aur, două de argint şi şase de bronz, iar România a ocupat locul 3 în clasamentul pe medalii, după Rusia (16 medalii de aur, 4 de argint, două de bronz) şi Ucraina (5-4-11), dar şi în ierarhia pe puncte (24 puncte), tot după Rusia (106) şi Ucraina (45).

Campioni europeni au devenit Daniel Gîrleanu (cat. 54 kg) şi Livia Botică (+80 kg). Sportivul legitimat la CSS Hunedoara l-a învins la puncte (3-2) pe ucraineanul Aider Abduraimov în finala categoriei 54 kg şi visează să-i repete performanţele fratelui mai mare, Cosmin Gîrleanu, calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, la categoria 52 kg. Livia Botică (CSM Ploieşti) s-a impus clar la puncte (5-0) în finala categoriei +80 kg, în faţa polonezei Weronika Bochen.

Ionuţ Chiriac (52 kg) şi Ana Romanţov (48 kg) au pierdut finalele. Chiriac a cedat la puncte (1-4) contra rusului Stepan Şalapanov, iar Ana Romanţov a fost învinsă în ultimul act de rusoaica Alena Tremasova (0-5).

Cele şase medalii de bronz au fost obţinute de Ionuţ Pavel (46 kg), Saly Palapiuc (48 kg), Doruleţ Ţiu (60 kg), Andra Sebe (60 kg), Alina Creţu (66 kg), Maria Cimpoeru (75 kg).

România a avut 21 de boxeri la Europenele de cadeţi, dintre care 13 la masculin şi 8 la feminin.