• Sportul tău, povestea ta!

O partidă a Simonei Halep, desemnată „Meciul anului” de către WTA

Finala turneului de la Dubai din acest an, dintre Simona Halep şi kazaha Elena Rybakina, a fost desemnată ''Meciul Anului'' de către WTA. Românca a învins-o dramatic în finală pe Rybakina, cu 3-6, 6-3, 7-6 (7-5), după două ore şi 26 de minute de joc.

Halep s-a încoronat pe 22 februarie pentru a doua oară campioană la Dubai, după trofeul din 2015. Turneul din Emiratele Arabe Unite, dotat cu premii totale de 2.643.670 de dolari, a fost al 20-lea al carierei pentru locul 2 mondial, care a ajuns între timp la 22 de trofee.

Simona Halep a fost condusă cu 3-1 în setul decisiv al finalei cu Rybakina, însă a revenit şi a dus meciul în tie-break. S-a impus în game-ul decisiv cu 7-5 după ce adversara a condus cu 4-3.

Constănţeanca se calificase entuziasmant în finala  de la Dubai, după 6-2, 6-0 în semifinala cu Jennifer Brady. Halep abandonase contra Elenei Rybakina în precedenta lor întâlnire, din optimile de finală de la Wuhan, ediţia 2019, singura lor confruntare de dinaintea celei de la Dubai.

Pentru titlul de cel mai frumos meci al anului 2020 au mai fost nominalizate partidele Venus Williams – Serena Williams, de la Lexington, Aryna Sabalenka – Coco Gauff, de la Ostrava şi Naomi Osaka – Anett Kontaveit, de la Cincinnati.