• Sportul tău, povestea ta!

Mihaela Hogaş, aproape de top 10 la Europenele de patinaj viteză

Românca Mihaela Hogaş (Corona Braşov) s-a clasat pe locul 11 în clasamentul cumulat al probelor de sprint la Campionatele Europene de patinaj viteză de la Heerenveen, cu un nou record naţional la 500 m sprint.

Mihaela Hogaş a ocupat locul 11, din 16 sportive, cu 157,655 puncte. Medalia de aur a fost câştigată de olandeza Jutta Leerdam, cu 149,385 puncte.

Hogaş s-a clasat penultima, pe 15, în prima probă de 500 m sprint, în 39 sec 68/100. Rusoaica Anghelina Golikova a fost prima, cu 37 sec 27/100.

La 1.000 m sprint, Hogaş s-a clasat a 12-a, cu timpul de 1 min 18 sec 49/100, cel mai bun din carieră. Olandeza Jorien ter Mors a fost pe primul loc, cu 1 min 14 sec 10/100.

Duminică, în a doua probă de 500 m sprint, Hogaş a fost a 13-a, în 39 sec 16/100, un nou personal best. Rusoaica Golikova a câştigat proba, cu 37 sec 42/100.

La 1.000 m, Hogaş s-a clasat a 12-a, în 1 min 19 sec 14/100. Jutta Leerdam a fost prima, în 1 min 14 sec.

Mihaela Hogaş a fost singura reprezentantă a României calificată la Europenele de la Heerenveen. Anul trecut, Hogaş a fost prima sportivă calificată la Europene. După şapte ani în care ţara noastră nu a avut reprezentare în competiţie.

„Sunt foarte fericită că am reuşit să fac noi recorduri personale şi să dobor recordul naţional la 500 m. Această competiţie mi-a arătat încă o dată de ce sunt capabilă şi că sunt pe drumul cel bun. Aveam aşteptări mai mari pentru că îmi doresc să concurez la nivelul meu maxim. Trebuie să trec repede peste asta şi să fiu conştientă şi de contextul actual. Voi rămâne în continuare în Olanda pentru cele două cupe mondiale, care se vor desfăşura în aceleaşi condiţii. Rămân concentrată şi mai determinată pentru a aduce rezultate şi mai bune”, a declarat Mihaela Hogaş pentru contul de Facebook al CSM Corona Braşov.

În cele două weekenduri rămase din ianuarie, românca va participa la două etape de Cupă Mondială, tot în probele de sprint.