fbpx
  • Sportul tău, povestea ta!

Marius Cocioran şi Andreea Arsine, campioni naţionali la marş

Marius Cocioran şi Andreea Arsine sunt noii campioni naţionali ai seniorilor la marş. Cei doi au fost primii la Campionatele Naţionale de la Buziaş.

Marius Cocioran (CSM Reşiţa-CSU Reşiţa) a câştigat concursul masculin după ce a încheiat 35 km ai cursei în 2 h 40 min 48 sec 27/100. Pe podium au mai urcat Narcis Mihăilă (CSM Reşiţa-CSU Reşiţa), 2 h 45 min 27 sec 46/100, şi Andrei Gafiţa (CSM Suceava), 2 h 47 min 07 sec 94/100.

Noul campion naţional la tineret (U23) este Pavel Rădoi (CSU Reşiţa-CSM Reşiţa), cronometrat în 2 h 49 min 38 sec 16/100. Medalii au mai obţinut Ionuţ Pleşu (CSU Reşiţa-CSM Reşiţa), 3 h 15 min 17 sec 43/100, şi de Polita (CSU Reşiţa), sosit după 3 h 59 min 45 sec 61/100.

Concursul pe echipe a fost câştigat de CSU Reşiţa, atât la seniori (Marius Cocioran/Atila Balog/Narcis Mihăilă), cât şi la tineret (Ionuţ Pleşu/Ilie Polita/Pavel Rădoi).

Campioană naţională la senioare este Andreea Arsine (CSU Galaţi), care a încheiat cursa de 10 km în 47 min 34 sec 26/100 pe 10 km, urmată de Mihaela Acatrinei (CS Unirea Alba Iulia-CSU Reşiţa), 47 min 39 sec 33/100, şi Ana Rodean (CS Unirea Alba Iulia-CSU Reşiţa), 48 min 53 sec 70/100.

Maria-Diana Lătăreţu (CSM Craiova) a câştigat proba de tineret, în 51 min 07 sec 88/100, după ce le-a depăşit pe Georgiana Jid (CS Unirea Alba Iulia), 54 min 37 sec 08/100, şi Diana Angelescu (CSM Suceava), 55 min 34 sec 58/100.

Titlul pe echipe la senioare a fost cucerit de CSU Unirea Alba Iulia (Mihaela Acatrinei/Georgiana Jid/Ana Rodean), iar la tineret de CSM Suceava (Cosmina Aniţei/Dana Angelescu/Daniela Tănase).