• Sportul tău, povestea ta!

Marina Baboi, pe podium la reuniunea atletică de la Val-de-Reuil

Marina Andreea Baboi a prins podiumul la reuniunea internaţională ''Meeting de l'Eure'', care a avut loc în localitatea franceză Val-de-Reuil, în apropiere de Rouen. Românca de la SCM Gloria Buzău s-a clasat a treia în proba de 60 m, cu timpul de 7 secunde şi 41 de sutimi.

Americanca Javianne Oliver a fost prima, cu timpul de 7,14, urmată de Diana Vaisman (Israel), cronometrată în 7 sec 31/100.

Sportiva pregătită de Doina Voinea câştigase anterior a doua semifinală, cu timpul de 7 sec 43/100.

„M-am simţit bine aici. Concursul a fost extrem de frumos. Au fost prezente nume foarte mari şi mă bucur că am avut ocazia să concurez alături de ele. Rezultatul nu este neapărat cel aşteptat, însă sunt bucuroasă că am reuşit să termin competiţia sănătoasă şi fără dureri. Aştept cu nerăbdare următoarele concursuri”, a declarat Marina Baboi pentru site-ul FRA.

Pe 5 februarie, Marina Andreea Baboi a cucerit titlul de campioană naţională în sală la 60 m, cu timpul de 7 sec 29/100.

România a ocupat locul 2 în clasamentul pe medalii la a cincea ediţie a Campionatelor Balcanice de atletism în sală pentru juniori Under 20, de la Sofia, cu 5 medalii de aur, 4 de argint şi 6 de bronz.

Turcia s-a clasat pe prima poziţie, cu 5-5-5, iar Ucraina a fost pe 3, cu un bilanţ de 4-3-2.

Medalii de aur au obţinut pentru România Mark Fandly la 800 m (1:54.61), Denis Simon Toma la 400 m (48.91), Beniamin Duicu la 60 m (6.79), Talida Sfarghiu la 1.500 m (4:33.23) şi Mădălina Sîrbu la 3.000 m (9:45.99).

România, a doua la Balcaniada în sală Under 20

Argintul a fost câştigat de Remus Niculiţă la 400 m (48.97), ştafeta masculină de 4×400 m, compusă din Remus Niculiţă, Mihai Poponea, Mark Fandly şi Denis Simon Toma (3:19.48), Valentina Necoară la săritura cu prăjina (3,60 m) şi Maria Mihalache la 60 m (7.49).

Bronzul a fost cucerit de Răzvan Doroftei la săritura cu prăjina (4,40 m), Mihai Robert Dumitru la 3.000 m (8:41.23), Mihai Poponea la 1.500 m (3:56.21), Alexandru Şendrea la 60 m garduri (8.18), Silviu Munteanu la 60 m (6.89) şi Claudia Costiuc la 800 m (2:12.10).