fbpx
  • Sportul tău, povestea ta!

Gabriela Ruse a învins-o pe Irina Begu şi a câştigat turneul demonstrativ de tenis Winners Open

Jucătoarea Gabriela Ruse, locul 177 WTA, a câştigat turneul demonstrativ de tenis Winners Open, de la Cluj-Napoca.

Ruse a învins-o în finală pe Irina Begu, locul 81 WTA, scor 6-4, 6-3. Turneul de la Cluj a avut premii în valoare de 30.000 de dolari, iar câștigătoarea a primit 10.000 de dolari.  Datorită câștigării turneului, Gabriela Ruse va juca într-un meci de dublu mixt, alături de Simona Halep, Horia Tecău şi Marius Copil.

Simona Halep, pregătită de primul meci

”Astăzi (n.r. duminică) am plecat spre Cluj pentru a participa la Winners Open”, a anunțat Simona Halep.

Simona Halep va face pereche alături de Horia Tecău și va fi primul său meci după o pauză de aproape patru luni și jumătate. Simona Halep a disputat ultimul meci de tenis pe 22 februarie, când reușea să câștige, la Dubai, al 20-lea trofeu WTA din carieră, după finala cu Elena Rybakina, încheiată 3-6, 6-3, 7-6 (5).

Înaintea performanței de la Dubai, Simona Halep a avut un parcurs reușit și la primul Grand Slam al anului, Australian Open, unde s-a oprit în semifinale, când a cedat la Garbine Muguruza, 6-7 (8), 5-7.