• Sportul tău, povestea ta!

Florentina Iuşco şi Maria Florea, câte două medalii cu aur la Naţionalele de atletism în sală. Rezultatele complete

Florentina Iuşco şi Maria Florea, câte două medalii cu aur la Naţionalele de atletism în sală. Rezultatele complete

Florentina Iuşco şi Maria Florea au fost performerele Campionatelor Naţionale de atletism în sală pentru seniori. Au cucerit fiecare câte două titluri la ediţia a 51-a competiţiei, care a avut loc la Bucureşti.

Florentina Iuşco (LPS Cetate Deva) a câştigat la triplusalt şi săritura în lungime, probă la care este calificată la JO de la Tokyo, iar Maria Florea (SCM Deva) la 1.500 şi 800 m.

Gabriel Bitan (22 de ani) a sărit 8,14 m şi a obţinut biletul biletul pentru Campionatele Europene de atletism în sală de la Torun (5-7 martie).

Anamaria Nesteriuc (CSA Steaua) s-a impus la 60 m garduri, Rareş Toader (CS Dinamo), la aruncarea greutăţii, Daniela Stanciu (CSA Steaua) la săritura în înălţime, cu 1,90 m, La 60 m au câştigat Marina Andreea Baboi şi Petre Nicolae Rezmiveş, iar în probele de 400 m campioni naţionli sunt Andrea Miklos şi Cristian Parge.

Podiumurile Naţionalelor de atletism în sală

Feminin

800 m

1. Maria Claudia Florea (SCM Deva) 2:06.76

2. Florina Ştefana (CSA Steaua) 2:07.41

3. Elena Mirela Lavric (CSM Vaslui) 2:12.14

3.000 m

1. Roxana Elisabeta Rotaru (CSA Steaua) 9:26.98

2. Claudia Prisecaru (CSM Focşani 2007) 9:27.71

3. Adela Paulina Bălţoi (ACS Sportul Feroviar) 9:44.18

60 m garduri

1. Anamaria Nesteriuc (CSA Steaua) 8.14

2. Iulia Nicoleta Banaga (CSM Oneşti) 8.49

3. Iulia Dariana Grigoroiu (CSU Reşiţa) 8.51

ştafetă 4×400 m

1. CS Rapid (Maria Valeria Bisericescu, Alina Valentina Barbu, Maria Mihalache, Bianca Georgiana Anton) 3:33.05

2. CSU Cluj-Napoca (Krisztina Telekfalvi, Emma Maria Adnana Matyus, Andrada Sorina Gheaţă, Sanda Belgyan) 3:36.12

3. CSM Craiova (Cristina Daniela Bălan, Florentina Budică, Roxana Maria Ene, Mariana Mădălina Fica) 3:38.51

săritura în lungime

1. Florentina Costina Iuşco (LPS Cetate Deva) 6,48 m

2. Diana Ana Maria Ion (CSM Oneşti) 6,16 m

3. Ioana Manoliu (CS Farul Constanţa) 6,05 m

aruncarea greutăţii

1. Andreea Apachiţe (CS Botoşani) 14,88 m

2. Ioana Diana Ţigănaşu (CS Ceahlul Piatra Neamţ) 14,56 m

3. Mădălina Manole (CSS Tulcea/CS Farul) 12,57 m

60 m

1. Marina Andreea Baboi (SCM Gloria Buzău) 7.29

2. Maria Mihalache (CS Olimpia Bucureşti, CS Rapid) 7.52

3. Ana Maria Roşianu (CSM Craiova) 7.53

400 m

1. Andrea Miklos (CSM Bucureşti) 53.81

2. Sanda Belgyan (CSU Cluj-Napoca) 55.39

3. Elena Mirela Lavric (CSM Vaslui) 55.81

1.500 m

1. Maria Claudia Florea (SCM Deva) 4:20.17

2. Roxana Elisabeta Rotaru (CSA Steaua) 4:20.74

3. Florina Ştefana (CSA Steaua) 4:21.90

triplusalt

1. Florentina Costina Iuşco (LPS Cetate Deva) 13,75 m

2. Diana Ana Maria Ion (CSM Oneşti) 13,68 m

3. Alexia Ioana Dospin (CSM Bacău) 12,94 m

săritura în înălţime

1. Daniela Stanciu (CSA Steaua) 1,90 m

2. Federica Gabriella Apostol (CSM Bacău) 1,80 m

3. Florentina Budică (CSM Craiova) 1,75 m

săritura cu prăjina

1. Valentina Iulia Necoară (CSS 3 Steaua, CSM Craiova) 3,60 m

2. Antonia Irimia (SCM Deva) 3,30 m

3. Meda Cozmanciuc (CS Rapid) 3,00 m

Masculin

800 m

1. Cristian Gabriel Voicu (CSM Bucureşti) 1:51.44

2. Dorin Andrei Rusu (CSA Steaua) 1:51.46

3. Cosmin Trofin (CSA Steaua) 1:53.15

3.000 m

1. Nicolae Marian Coman (CSU Arad/CSM Craiova) 8:20.41

2. Andrei Cristian Ştefana (CSA Steaua) 8:21.07

3. Ilie Alexandru Corneschi (CSM Craiova) 8:21.71

60 m garduri

1. Alin Ionuţ Anton (CSM Oneşti) 7.88

2. Cosmin Ilie Dumitrache (CS Rapid) 7.89

3. Vlad Dulcescu (CS Poli Iaşi) 8.11

ştafetă 4×400 m

1. CSM Ploieşti (Alexandru Geamănu, Mihai Răzvan Vasiliu, Cristian Florin Nica, Constantin Andonii) 3:03.59

2. CSŞ Ploieşti (Ruben Horaţiu Chivi, Eduard-Daniel Chivi, Alexandru Ştefan Blănaru, Remus Andrei Niculiţă) 3:05.20

3. CSA Steaua (Cosmin Trofin, Andrei-Carol Rotaru, Dorin Andrei Rusu, Mihai Cristian Pîslaru) 3:06.27

săritura în lungime

1. Gabriel Bitan (CSM Oneşti) 8,14 m

2. Marian Valentin Tănase (CSM Oneşti) 7,62 m

3. Cristian Andrei Sava (CSA Steaua) 7,24 m

aruncarea greutăţii

1. Andrei Rareş Toader (CS Dinamo) 20,18 m

2. Andrei Marius Gag (CS Dinamo) 19,20 m

3. Marius Constantin Musteaţă (CSA Steaua) 19,14 m

60 m

1. Petre Nicolae Rezmiveş (CSM Ploiesti, CS Petrolul Ploieşti) 6.77

2. Marius Gabriel Ţone (CSM Oneşti) 6.84

2. Alin Ionuţ Anton (CSM Oneşti) 6.84

400 m

1. Robert Parge (CSM Bucureşti) 48.38

2. Mihai Cristian Pîslaru (CSA Steaua) 48.48

3. Mihai Sorin Dringo (CSU Oradea) 49.37

1.500 m

1. Ilie Alexandru Corneschi (CSM Craiova) 3:52.30

2. Dorin Andrei Rusu (CSA Steaua) 3:53.35

3. Nicolae Marian Coman (CSU Arad, CSM Craiova) 3:53.53

triplusalt

1. Alexandru Gheorghe Tache (CSU Piteşti) 15,70 m

2. Răzvan Cristian Grecu (CSA Steaua) 14,84 m

3. Bogdan Georgian Cioacă (CSM Piteşti) 14,75 m

săritura în înălţime

1. Marius Cristian Dumitrache (CS Rapid) 2,15 m

2. Valentin Alexandru Androne (CSM Bucureşti) 2,15 m

3. Mihai Donisan (CS Dinamo) 2,12 m

săritura cu prăjina

1. Andrei Răzvan Deliu (SCM Deva) 5,00 m

2. Răzvan Doroftei (CSS 5 Bucureşti, CS Rapid Bucureşti) 4,70 m

3. Robert Mihai Tabacu (CSM Oneşti) 4,60 m

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *