• Sportul tău, povestea ta!

David Popovici, victorie la Open-ul belgiei la înot

David Popovici (16 ani), multiplu campion naţional şi european la diferite categorii de vârstă, a câştigat proba de 100 m liber de la Open-ul Belgiei, de la Antwerp.

Românul legitimat la Steaua a fost primul în concursul din Belgia, cu timpul de 49,54 secunde. Popovici i-a depăşit pe belgienii Sebastian De Meulemeester (49,85 secunde) şi Alexandre Marcorut (49,90 secunde).

La start s-au prezentat aproximativ 70 de sportivi, iar cei din afara Belgiei au fost toţi cu barem B pentru Jocurile Olimpice. Pentru David a fost primul concurs internaţional din 2021. Ultima întrecere la care tânărul înotător român a concurat a fost la Gyor, la finalul anului trecut.

Open-ul Belgiei la înot a fost o competiţie de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo, din vara acestui an.

David Popovici va participa peste două săptămâni la Multination Cup, competiţie LEN pentru juniori şi tineret programată la Kiev.